به همه دختران حوا ...!

یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸۴

به همه دختران حوا ...!

Sunday, May 08, 2005

به  همه دختران حوا ...!

 

صغرا نشد سکینه !!

یکی از دوستان قدیمی  ام که مدتها پیش با هم همکار بودیم  و با هم گردش و مسافرتهای زیادی رفته ایم و خیلی خودمانی هستیم چند روز پیش ماه پیش خبر داد که بالاخره یک نفر را پیدا کرده که با او ازدواج کند البته این اولین بار نبود که او این جور خبرها را به من می داد ولی امید وار بودم که این بار دیگرآخرین بار باشد و ازدواج کند و همه چیز بخوبی و خوشی تمام بشود برود پی کارش !

ولی چند روز پیش زنگ زد و گفت :  دخترک گفته شما دهاتی هستی و من با شما ازداواج نمی کنم ( یعنی اینکه برای خودش کلاس گذاشته و بقول معروف ناز کرده است ، و در  پایان هم گفت  " نشد که نشد " یکی دیگه و این شعر را برایم خواند : مکه نشد مدینه ....صغرا نشد سکینه !!

البته شعری که ایشان خواند نمی دانم جز اشعار فولکلوریک همان دهات اشان لامرد است  یا جای دیگری ولی شعری است که اگر چه ارزش ادبی زیادی ندارد ولی محتوایی عمیقی دارد و بسیار حرف درستی در پشت ان نهفته است .

( لازم به ذکر است که  لامرد در قدیم دهات بوده و  الان شهر بزرگی باید باشد نه به بزرگی پاریس ولی بهر حال شهرستان است  و من از همه لامردی ها عذر می خواهم  و آن دخترک هم که خودش اهل همین لامرد بوده و مدتی به شیراز رفته و فکر کرده که شهری شده است بیخود کرده به دوست ما گفته دهاتی !) 

 البته این ها را بر اساس گفته های  دوستم نوشتم چون ازجزئیات ماجرا اطلاعی ندارم ولی با جامعه خودمان  و طرز فکر آدمهایش آشنایی دارم. و از همین جا " به همه این دختران حوا " می گویم :

 

 چرا وقتی که ابر و باد و مه خورشید و فلک دست بدست هم می دهند تا یک نفر از شما خوشش بیاد و یعد واقعا به خواستگاری شما بیاید تا شما را بعنوان شریک زندگی انتخاب کند اینقدر طاقچه بالا می گذارید و برای او ناز می کنید ؟

چرا شما از این جماعتی که سن اشان از 35 و 40 گذشته و کسی به سراغ آنها نمی آید درس عبرت نمی گیرید ؟

باور کنید  آن شاهزاده افسانه ای که قرار است با اسب سفید ( این روزها با  سمند سفید !) بیاید و شما را با خودش به کاخ های رویایی  ببرد فقط یک افسانه است و حقیقت ندارد شما بهتر است به همین پسران زمینی  حوا قناعت کنید و کمی از قله های خواب و خیالپردازی پائین بیائید .

 

اتفاقا در این میان پسرها موقعیت خیلی بهتری دارند آنها می توانند در یک روز به خواستگاری 20 دختر بروند و بالاخره از یکی از انها جواب مثبت بگیرند کاری که شما حتی یک مورد آن را رد طی عمرتان هم نمی توانید انجام دهید چون فراموش نکنید اینجا ایران است و نه کشورهای اروپایی و آمریکایی و سریلانکا که دختران به خواستگاری پسران می روند !

کما اینکه یکی از همکاران ما که الان 15 سالی است ازدواج کرده خودش نقل کرد که در یک روز به خواستگاری  حدود ده پانزده دختر رفته و بالاخره با آخرین آنها که همین زن فعلی اش است ازدواج کرده !

یعنی که زیاد هم فرقی نمی کند همان چیزی که در آن شعر عامیانه آمده :  صغرا نشد سکینه ! مکه نشد مدینه !

زیاد سخت نگیرید !

 

...................6 سال بعد

همچنان سوار بر اسب غرور و جهالت

مقاله ای که در بالا آورده ام  مربوط به 6 سال پیش است ولی مثل اینکه چیززیاد عوض نشده است و در همچنان با همان پایه می گردد ! چون  همین هفته پیش  که تهران بودم دوباره به خواستگاری سه نفر رفتم  یکی  بنام زهرا که اصلاً حاضر نشد مرا ببیند بدون اینکه حتی مشخصاتم را بداند ! گفت می خواهد تا مقطع دکترا بخواند و خیال ازدواج ندارد .

 دومی هم که نامش زهره بود  همچنان سوار بر اسب غرور بود و در رویاهایش سیر می کرد چون هنوز از مرز سی سالگی نگذشته بود ! بیچاره شاید فکر می کند اگر منتظر بماند مرد رویایی اش با اسب سفید از راه خواهد رسید ولی اشتباه می کند اگر همین مرا که یک بظاهر آدم معمولی هستم و با پراید به سراغش رفتم قبول می کرد باور کنید برایش بهتر بود . چون  آن مرد رویایی هیچگاه از راه نمی رسد و همین مرد معمولی هم فردا وقتی این خاتم 35 ساله شد با او ازدواج نمی کند .

درست مثل شیوا که دختری مهربان و خنده رو است و درس خوانده با و تجربه و مرا هم پسندید ولی چون سنش زیاد است حاضر به ازدواج با او نشدم ! چون این یکی دیگر از اسب غرور و جهالت پیاده شده است و قدر آدمی مثل مرا می داند .

آن جمله اش هنوز در ذهن ام مانده است که گفت " حیف است دخترسالمی مثل من بمیرد واز او فرزندی بر جا نماند ! " معلوم است که دیگر امیدی به ازدواج کردن ندارد ! در صورتیکه خودش تعریف کرد که خواستگارهای زیادی داشته است ولی همه را رد کرده است چون آن موقع خیال ازدواج نداشته است درست مثل زهرا که الان خیال ازدواج ندارد و یا زهره که هنوز هم دنبال مرد بلند قد و جوان و تحصیل کرده و خوش تیپ و با سواد می و پولدار می گردد ! چنین مردی اگر هم پیدا شود که با شما ازدواج نمی کند که پوستت تیره است و در مرز سی سالگی هستی و تحصیلات خیلی بالایی نداری و شغل سختی هم داری که باید شب ها بیرون از خانه و در بیمارستان باشی .

بله فرصت ها از دست می روند هم برای پسرها و هم برای دخترها ولی در این میانه دختران یک معضل اساسی دارند که آنها می ترشند ولی ما نشنیده ایم که پسری بترشد و دیگر اینکه پسران همواره این امکان را دارند که حتی تا دوران پیری به خواستگاری دختریا زنی بروند ولی دختران و زنان این موقعیت را ندارند باید آنقدر صبر کنند شاید کسی از راه برسد و شاید هم نرسد و فاجعه دقیقاً همین جاست . از ما گفتن بود ....

 

.............م . ت شهریورماه 1390 تهران

 

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
آذرخش

کاش همون قدر که به خودتون حق می دهید، به زن ها هم حق می دادید. چقدر اون خانم زهرا حال شما را گرفت که حاضر نشد شما رو ببینه. ما زنها هر روز از جانب شما مرد ها چنین برخوردهایی دریافت می کنیم.

!!!!!!!!

شما سعی دارید با نوشته هاتون و پایین آوردن جایگاه دختران و زنان خودتون رو بالا بکشید و از انتشار بوی ترشیدگیتون، که از لابه لای نوشته هاتون توی ذوق میزنه جلوگیری کنید. اونوقت ادعا می کنید که ترشیدگی مختص دختراست؟!؟!؟!؟![خنده]

!!!!!!!!!

وقتی همدیگرو نمیشناسیم دونستن اسمم به دردتون نمیخوره... من دنبال یه مطلبی میگشتم، اتفاقی این وبلاگو باز کردم، خود خواهی نهفته تو نوشته هاتون باعث شد چند تا از یادداشتارو بخونم و نظرمو بدم این ایرادی داره؟!؟ شما که اینقد خوبی، جنبه انتقاد هم داشته باشی و واقع بین باشی دیگه محشر می شی! [چشمک] شما هر طور میخوای در مورد من فک کن، یه دختر چاق و زشت و قد کوتاه و بدون تحصیلات عالی [مغرور] مهم نیست!!! حالا از کجا معلوم که این ویژگی ها (قیافه خوب، اندام خوب و ...) رو در واقعیت داشته باشین! شما اینقدر دنبال دخترای قد بلندی، فک کردم خیلی بلندتر از این حرفا باشین. 175 برای یه مرد، قد ایده آلی نیستاااا، که بهش افتخار میکنین![پلک] راستی، حواستون باشه ورزشو رها نکنید چون با شرایطی که دارید ممکنه خدای نکرده به بیماری هایی که گفتید مبتلا بشید...

!!!!!!!!!

این علامتا هم میتونه اسم مستعار باشه!!!!!!! وایییییی، خدا نصیب نکنه همسری مثه شما رو... آدم بمیره بهتر از اینه که... بگذریم! هه!!! تهدید می کنید[خنده] فک می کنید برام مهمه که نظرمو حذف کنید یا نه؟؟؟خب حذف کنید! برای من این مهمه که نظرمو گفتم، حالا شما می تونی هر کاری توی وبلاگ خودت بکنی. یه مرد با قد 145!!!!!!!!!!!! کوتوله واویلاست که [قهقهه] البته برای منم قد خیلی مهمه و مردایی با قد بالای 180 رو می پسندم و به نظرم مردایی با قد پایین 180 کوتاه هستن. اما اینطور که شما طرف رو به خاطر قدش یا هیکلش تحقیر میکنی، به نظرم شرم آوره!!! هر کسی با یه سری ویژگی ها آفریده شده، یه سری ویژگی های فردی که مختص اون آدمه و به هیچ وجه نمی تونه توش تغییر ایجاد کنه، مثه قد. وقتی قد یه آدم ، چه دختر و چه پسر کوتاه باشه، این باعث نمی شه که ویژگی های مثبت دیگه اون فرد رو نادیده بگیریم. بعدشم، آدم باید آدم باشه! این چیزا خیلی ملاک نیست... همچنان توصیه می کنم که به ورزش کردن ادامه بدین، براتون خوبه!!!

گل جون!

چون پوستش تیره است کسی باهاش ازدواج نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟ مرسی واقعا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

فاسیروس

خوب ترش هم بشیم بهتر ازاینه که با کسی که نمی خوایم ازدواج کنیم .من که به شخصه پشیمون نیستم از رد کردنام.ذهن من پر شده از تنهایی است.ایده تون جالب بود دوست دارم یه وبلاگ بزنم وتوش از خواستگارام بگم.[لبخند]

زهرا.ش

یکی نیست اینا رو به خود شما بگه که بخاطر چشم سبز و سینه برجسته به اندازه موهای سرتون موقعیت از دست دادین،درحالیکه آقایون هم سن شما که ممکنه بدقیاقه تر و از نظر مالی و موقعیت اجتماعی ضعیف تر هستن،سروسامون گرفتن!! چرا عبرت نمی گیرین واقعا؟؟تا کی می خواین اینقدر افاده ای باشین آخه؟؟قد 175 برای یک مرد کوتاه محسوب می شه،چطور خودتون دنبال زن قد بلندین؟؟زن بچاره کنارتون نتونه یه کفش پاشنه بلند بپوشه؟؟؟

زهرا.ش

رفتار بچگانه و تفکر دور از منطق توی تک تک جملاتتون معلومه،یک مرد باتجربه و پخته حتی دربرابر رفتار پرخاشجویانه و در مظان اتهام قرار گرفتن خودش رو نمی بازه،این چیزیه که من درپدرم و مردان شریف خانوادم می بینم!این تلاش شما در جواب های تند و تیز و مثلا،چزوندن من!،فقط ضعف شما رو در مقابل شنیدن انتقاد نشون می ده! کل کل کردن با یه دختر 19 ساله به شما چیز یاضافه نمی کنه جناب!حتی اگر در نهایت غفلت و بی خبری من رو محکوم به کوتولگی و ترشیدگی و چیز های دیگه بکنین،فقط و فقط عقده شما نسبت به زنان،که به خاطر بارها و بارها طرد شدن و انتخاب نشدن هست رو اثبات می کنه! در نهایت براتون از ته دلم آرزوی عشق می کنم،و همونطور هم که قبلا گفتم عشق تنگ نظری رو برای ابد از بین می بره و یک زندگی پایدار رو تضمین می کنه! عاشق ضامن فداکاری،وفاداری و گذشته!این چیزیه که م ندر زندگی پدر و مادر و اطرافیانم می بینم!