در سفر زندگی ...

در سفر زندگی ...

Wednesday, August 13, 2008

 

در سفر زندگی ...

 

در سفر زندگى  نشستن در قطار خوب و زیبا اهمیت چندانی ندارد مهم این است که در ایستگاه خوبی پیاده شویم !

 

جالب است که با همه تاکید هایی که این قشری ها در مورد ازدواج کردن می کنند هیچ آیه ای در قران مبنی برای واجب بودن آن وجود ندارد و از همین روست که این جماعت بدنیال حدیث رفته اند و حدیث هم که تا دلتان بخواهد و در هر زمینه ای داریم ! و بدین سان بود که ازدواج کردن را سنت پیامبر ذکر کردند و این محکم ترین سندی است که برای وجوب ازدواج توانسته اند جور کنند !

تنها در قران بدین موضوع اشاره شده که ما انسانها را از زن و مرد آفریدیم تا در کنار هم آرامش پیدا کنند ! و می بینید که هیچ اشاره ای به ازدواج و وجوب آن نشده است

البته در آیه دیگری هم از زن و مرد بعنوان لباس و پوشاننده یکدیگر یاد شده است :

 

در سوره  بقره آیه ۱۸۷ چنین آمده است که «زن و شوهر لباس و مصونیت بخش روانى و جنسى همدیگر هستند»

 

احادیثی هم که در این موارد وجود دارند اغلب با دیدی مردسالارانه به موضوع نگاه کرده اند تو گویی زنان از خودشان هیچ حقی ندارند و فقط برای لذت بردن و آرامش دادن به مردان خلق شده اند و خودشان هیچ اهمیتی ندارند ! مثلا در حدیثی که از پیامبر اعظم (ص) در نهج الفصاحه  نقل شده است می گوید

 

«زن، لباس محبت و کانون آرامش و زینت وجود مرد است. زن تقویت گرایمان، کمال بخش و آرامشگر وجود مرد است، زن بعد از خدا نزدیک ترین فرد به شوهر است. زن باغبان بوستان زندگى و ترسیم گر مسیر باغ رضوان است. زن امانت گرانقدر است در خانه مرد.

 

پروردگار بهشت را که هم ثمره عمل صالح است، جایگاه آرامش معرفى فرمود. بنابراین زن و بهشت هر دو آرامش دهنده اند. چه لیاقتى بس جانانه که بهشت تاج سر همه باشد و زیر پاى مادر (زن) قرار بگیرد. لذا طبیعت آرام و آرامشگر، محبت پذیر و تکریم طلب و منبع عواطف و احساسات در خانم ها هرگز با خشونت و تندخویى تناسبى ندارد،

 

 خانه باید محلی برای آرامش باشد و زن باید کانون این آرامش است ولی انصافا هعمه کسانی که ازدواج کرده اند از چنین آرامشی برخوردارند ؟ یا اینکه زندگی خود را متلاطم تر و پر تنش تر کرده اند

کسب آرامش و اطمینان خاطر، داشتن یک هم سفر و همسر خوب که آگاهانه در کنار یک مرد باشد و در این راه طولانى، تنهایش نگذارد الزامى است.

زندگی را می شود تنهایی هم سپری کرد مثل تنهایی سفر کردن و یا تنهایی به کوه رفتن آنگونه که من در نوجوانی چنین می کردم اما داشتن یک همراه و همسفر می تواند پیمودن این راه را خصوصا اگر با دشواری همراه باشد آسان تر کند .

ولی اگر قرار باشد این همراه ، فقط روی اعصاب ما راه برود و تنش ایجاد کند باور کنید که تنها بودن بسی بهتر است و من بارها که با آدمهای ناجور به دشت و کوه و صحرا و مسافرت رفته ام آرزو می کردم که ای کاش تنهایی رفته بودم !

مى توان سختى هاى راه را به تنهایى تحمل کرد و به مقصود و مقصد رسید اما  یکى از زیباترین ثمرات زندگى مشترک و تشکیل خانواده، با هم بودن و بیرون آمدن از حصار «من» و «ما شدن» است. اگر مى خواهید زندگى پویا و با نشاطى داشته باشید لازم است ابتدا راه هاى صمیمیت و همکارى، درک و احترام متقابل و پرواز با بال هاى عشق و تعهد را خوب فرا گیرید.ولی وقتی ما با خودمان نمی توانیم کنار بیائیم چگونه می خواهیم با یک نفر دیگر همفکر و همراه شویم به گونه ای که در او  ذوب شویم ؟!

 

 سعادت خانواده را در گرو یارى و همکارى متقابل است وقتی تفاهم و عشق وجود داشته باشد همه چیز حل است اینها فقط جملات رویایی داخل کتابها نیست ! ولی چون ما تجربه عملی چنین زندگی هایی را نداشته ایم چون جادوی عشق را حس نکرده ایم باور نداریم که چنین چیز هایی ما به ازای خارجی هم داشته باشند .

می دانید آدم وقتی راهی را اشتباه رفته است باید این شهامت را داشته باشد که بپذیرد و برگردد ! انتخاب همسر کاری بس دشوار است اینگونه شانسی و الله بختگی که ما انجام می دهیم نیست و طبیعی است که در این مسیر اشباهات زیادی هم رخ دهد ولی باید برگشت و تصحیح کرد ادامه اشتباه فقط ما را از مسیری که باید طی می کردیم و هدفمان دورتر می کند !  سفر زندگی ایستگاههای مختلفی دارد یکی از آنها ایستگاه کار است و دیگری  ایستگاه ازدواج !

 

.................م.ت مردادماه 1387

توضیح :

حالا کاری به  حدیث نداریم ولی برای آنهایی که برایشان مهم است

احادیث دیگری که در همین زمینه نقل شده است :

 

رسول خدا (ص) مى فرماید: «برادرم جبرئیل به من خبر داد و همواره سفارش و توصیه زنان را مى نمود تا آن جا که من گمان کردم براى شوهر جایز نیست که به زنش اف بگوید: آرى شما زنان را به عنوان امانت هاى الهى در خانه خود جاى داده اید.

علاوه بر آن پیامبر خدا (ص) مى فرماید: «بهترین شما کسانى هستند که بهترین رابطه را با همسر و خانواده اش داشته باشد و من بهترین رابطه را با خانواده ام دارم.»

 

/ 0 نظر / 2 بازدید